Cizinci v Praze – migrační krize nebo vzrušující nové?

Studenti ve večerním kurzu si nedávno vyzkoušeli, jaké to je být novinářem. Přečtěte si článek, který napsal  Peter Lauritzen z Dánska. Přispěvek napsal do fiktivního časopisu „Zprávy a barvy“.

Zprávy a barvy se zaměřují na cizince v České republice.
Kdo jsou, odkud pocházejí? A proč jsou tady.
Dnes Matthew z Anglie

Cizinci v Praze – migrační krize nebo vzrušující nové?

Dnes váš novinář navštívil jazykovou školu na Albertově v Praze. Spousta cizinců se tam učí česky.Ale v studentské relaxační místnosti lze slyšet mnoho různých jazyků –  zejména angličtiny. Mluvil jsem s Matthewem: odkud je? A proč je v Praze?

Matthew je hezký a vysoký mladý student. Něco, co jeho spolužačky na obrázku, zdá se, přehlížejí…

Matthew říká:
„Narodil jsem se v malém městečku v Anglii, Burton on Trent. Je známé pro své vody, ideální pro pivo. Nejlepší pivo je ALE, jmenuje se Peddigree.“

Matthew pokračuje:
„Jsem v Praze čtyři roky. Žiju v Praze, na Malá straně. Jsem učitelem angličtiny na místní střední škole.“

Maty, jak se mu říká tady, je energický a má rád život v Praze.
První věc, kterou říká, je, že chodí do klubů na koktejly. A rád tančí.

Ale to není jeho jediná stránka-má rád přírodu, kulturu a aktivity. Hraje fotbal, hraje na kytaru a rád putuje. Proto rád bydlí v Praze. Teď se naše ženské čtenářky ptají: Je svobodný?
Tak, je na Albertově dva dny v týdnu. Najděte ho a zeptejte se ho.

– Peter Lauritzen

(Večerní kurz, A2.1)